Przyszła pora na kolejny wpis, po dość długiej i nieoczekiwanej przerwie.święta 4
Postanowiłem rozpocząć na blogu serie wpisów, które przybliżą Wam kulturę i zwyczaje panujące w Tajlandii.
Pierwsza z serii będzie dotyczyć świąt jakie są obchodzone w tym kraju.
Dzisiaj możecie poczytać wstęp, a już wkrótce zacznę Wam opisywać święta z każdego miesiąca.

Zapraszam do czytania i mam nadzieję, że pomysł przypadnie do gustów.
A więc, zaczynamy…
W Tajlandii używa się dwóch kalendarzy: Kalendarza Gregoriańskiego oraz Kalendarza Buddyjskiego.święta 3 flaga
Buddyjski kalendarz liczony jest od śmierci Buddy w roku 543 przed Chrystusem. Tajowie posługują się głównie Buddyjskim kalendarzem, ale wiedzą jaki jest obecnie rok wg kalendarza Gregoriańskiego, który stosujemy w Polsce. A jeśli chcecie wiedzieć jaki jest aktualnie rok wg Buddystów to wystarczy do „naszego” roku dodać 543 i już mamy odpowiedź.
W Tajlandii najważniejszym świętem jest Songran czyli tajski nowy rok, który wypada w kwietniu. Jednakże od roku 1941 święto to nie ma odbicia w zmianie daty w buddyjskim kalendarzu, gdyż od tego właśnie momentu zmiana daty ulega 1 stycznia. Zmiana ta została wprowadzona dla uproszczenia kontaktów z resztą świata.
W tym azjatyckim kraju nowy rok jest obchodzony 3 razy, gdyż poza 1-szym stycznia oraz Tajskim Nowym Rokiem obchodzony jest również Chiński Nowy Rok, który wypada w lutym lub styczniu.

Tajskie święta można podzielić na kilka rodzai.

1. Święta publiczne
Święta publiczne w Tajlandii są regulowane przez rząd , i większość jest obchodzona zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Jest to zazwyczaj 16 dni świątecznych w roku , ale inne święta mogą zostać ustalone przez Radę Ministrów . Rzeczywista liczba dni wolnych dla pracowników zależy od charakteru organizacji dla której pracują , tzn. publiczne, prywatne, instytucje podległe Bankowi Tajlandii lub przedsiębiorstw państwowych ( z wyłączeniem instytucji finansowych ).
Średnio pracownicy z pierwszych trzech grup mają prawo do 14 dni wolnych, podczas gdy pracownicy państwowych przedsiębiorstw mogą skorzystać z 15 (lub więcej) dni wolnych . Jeżeli święto przypada na weekend , jeden dzień pracy w kolejnym tygodniu oddaje się jako dzień wolny za to święto.

święta 1

2. Święta bankowe
Święta te są obchodzone przez instytucje finansowe i różnią się troszkę od świąt bankowych znanych z Wielkiej Brytanii.
Święta te mogą być regulowane przez Bank Tajlandii . Święta te zazwyczaj różnią się od świąt rządowych , instytucje finansowe na przykład nie obchodzą święta Phuetchamongkhon lub Khao phansa, ale zamiast tego świętowany jest dzień 1 maja jako Narodowy Dzień Pracy i 1 lipca w połowie roku jako święto bankowe.

3. Święta narodowe   święta 2
Te święta są regulowane przez rząd , ale nie są uznawane jako dni wolne. Rzeczywiste świętowanie jest różne, a niektóre są obchodzone przez
specyficzne sektory . Przykładem takiego święta może być National Forest Conservation Day obchodzony 14 stycznia. Świętujący promują ochronę lasów państwowych i sprzeciwiają się wylesianiu.

4. Inne święta
Inne obrzędy, tradycyjne i nowoczesne, są obchodzone przez różne grupy i społeczności w całym kraju.

About tucatravel

Mieszkamy w Tajlandii i pomagamy innym poznać ten wspaniały kraj. W ofercie posiadamy wycieczki lądowe jak i ekscytujące wycieczki naszymi łodziami. Prowadzimy także kursy nurkowania według standardów PADI. Dla każdego więc dobierzemy coś co go zainteresuje, a wystarczy tylko wysłać maila. www.tucatravel.pl tucatravel@gmail.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s