inside-no-6111 maj – Narodowy Dzień Pracy [święto narodowe]
Święto Pracy jest uznawany w wielu krajach jako dzień okazania szacunku dla ciężko pracujących robotników. W Tajlandii dzień ten nazywany jest Narodowym Dniem Pracy i został ustanowiony przez rządową Administrację Pracy w 1932 roku. Jest to dzień, kiedy wielu tajów otrzymuje dzień wolny i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Często również organizowane są imprezy aby uczcić to święto.

5 maj – Dzień Koronacji [święto publiczne]coronation day
Król Bhumibol Adulyadej objął panowanie w Tajlandii 9 czerwca 1946 roku, kiedy został królem po śmierci jego brata.
Prawie cztery lata po zostaniu Królem Bhumibol Adulyadej został koronowany jako Rama IX w Grand Palace w dniu 5 maja 1950 roku, co uczyniło go dziewiątym królem z dynastii Chakri.
Uroczystości trwają trzy dni. Rozpoczyna się w dniu 3 maja, kiedy mnisi buddyjscy okazuję cześć dynastii Chakri w Grand Palace. Następnego dnia zostaje odczytane oficjalne ogłoszenie koronacji.
W dniu 5 maja, po uczcie dla mnichów, ma miejsce ceremonia koronacji, w trakcie ceremonii w samo południe oddawany jest honorowy wystrzał z 21 pistoletów.
Jest już tradycją, że w tym dniu Król wręcza nagrody dla tych którzy wnieśli cenny wkład w rozwój Tajlandii.

tumblr_m4v9j8KBay1r2i7s0o1_50011-12 maj – Rocket Festival (11-12 May) [święta inne]
Jest to wyjątkowy festiwal obchodzony w północno-wschodniej Tajlandii. Najciekawiej jest obchodzony w prowincji Yasothon . Rakiety bambusowe są odpalane aby okazać bogom swoje niezadowolenie z dużej ilości opadów w porze deszczowej. W ostatnich latach rząd stara się promować to święto na pozostałych obszarach kraju.

Dzień Farmera – święto ruchome [święto publiczne]royal-ploughing-ceremony
Dzień Farmera jest starożytnym obrzędem obchodzonym w Tajlandii i Kambodży z okazji rozpoczęcia się okresu uprawy ryżu. Ma to miejsce w szóstym miesiącu księżycowym wg kalendarza tajskiego, ale faktyczna data uroczystości nie jest ustalona dokładnie. To musi być ogłoszone przez astrologów w Biurze królewskim. Po jej ogłoszeniu, rząd zatwierdza dzień wolny dla tej daty. W roku 2016 święto będzie ochodzone 9-go maja. To święto państwowe jest czasem określany jako Dzień Tajskiego Rolnika.

Visakha_BuchaVisakha Puja Day – święto ruchome obchodzone w trakcie pełni księżyca 6-go miesiąca księżycowego. W 2016 roku będzie obchodzone 20-go maja [święto publiczne]
Visakha Puja oznacza trzy ważne wydarzenia jakie miały miejsce w życiu Buddy tego samego dnia. Wydarzyły się one w trakcie pełni księżyca szóstego miesiąca księżycowego.

Tymi zdarzeniami były:

  • Budda urodził się tego dnia w rodzinie królewskiej w Nepalu,
  • Budda osiągnął oświecenie, 
  • Budda zmarł w wieku 80 lat w Indiach.

W wieku 29 lat Budda opuścił życie w luksusie i studiował praktyki bramińskich ascetów, którzy odmawiali siebie wszystkiego oprócz podstawowych elementów życia. W końcu odrzucił tę praktykę i zaczął praktykować proste racjonalne życie z umiarem. W wieku 39 lat osiągnął oświecenie. Jego odkrycie to cztery szlachetne prawdy:

  1. Szlachetna Prawda o Cierpieniu
  2. Szlachetna Prawda o powstawaniu cierpienia
  3. Szlachetna prawda o ustaniu cierpienia
  4. Szlachetna Prawda o ścieżce prowadzącej do ustania cierpienia

Następnie spędził resztę swojego życia wędrując z miejsca na miejsce ucząc o swoim odkryciu.
Visakha Puja dnia po raz pierwszy obchodzony w Tajlandii w okresie Sukhothai (XII-XIII wiek).

 

About tucatravel

Mieszkamy w Tajlandii i pomagamy innym poznać ten wspaniały kraj. W ofercie posiadamy wycieczki lądowe jak i ekscytujące wycieczki naszymi łodziami. Prowadzimy także kursy nurkowania według standardów PADI. Dla każdego więc dobierzemy coś co go zainteresuje, a wystarczy tylko wysłać maila. www.tucatravel.pl tucatravel@gmail.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s