Tuca travel

Tuca travel

Większość osób po swoim pierwszym nurkowaniu zmienia swoje spojrzenie na podwodny świat.
Z czasem zaczynasz się zastanawiać co znajduje się pod wodą mijanego właśnie zbiornika, co można ujrzeć pod taflą wody przy Waszym hotelu lub co też jest na dnie rzeki która płynie w pobliżu domu. Po jakimś czasie decydujemy się wkroczyć na ścieżkę nowej przygody, która z czasem stanie się naszym hobby i uzależnieniem. Ale początki najczęściej nie są łatwe i chciałem w tym miejscu podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami. Z perspektywy czasu wszystko wygląda troszkę inaczej, ale kilka lat temu miałem wiele pytań i niepewności, które i teraz początkującym nurkom zapewne w głowach się pojawiają. Postaram się na niektóre z tych pytań dać odpowiedź i podzielić się kilkom wskazówkami. Jest to oczywiście moja prywatna i w pełni subiektywna opinia i wiele osób może się z tym zgodzić lub też nie.
Jedne z pierwszych i podstawowych pytań jakie się pojawiają to; Gdzie się szkolić? U jakiego Instruktora? W jakiej organizacji? W Polsce czy może podczas wakacji za granicą?
Nie ma wg mnie jednej poprawnej odpowiedzi. Za chwilę Wam powiem jak ja wybrałem swojego instruktora i zarazem organizację. Ale na początek odpowiem Wam na pytanie czy w Polsce czy za granicą. Na wielu forach ( których po pewnym czasie zacząłem unikać jak ognia ) przeczytacie, że jak kurs to tylko w Polsce. Że jak ktoś zrobi np. w Egipcie to tak naprawdę nic nie umie. Nic bardziej mylnego i nie słuchajcie tych bredni. Pracując za granicą już jako instruktor, miałem przyjemność nurkować z osobami, które szkoliły się w naszym kraju jak i podczas wakacyjnego pobytu w kraju Faraonów. I nie było tak, że Ci drudzy byli gorsi. Najważniejsze jest kto szkoli, a nie gdzie i jak długo.

Tuca travel

Tuca travel

Co z tego, że kurs podstawowy w Egipcie ( wybrałem ten kraj jako przykładowy, bo  wiele osób tam lata ) trwa 3 dni? Czy robienie go w Polsce przez 2 miesiące coś zmieni? Weźmy pod uwagę, że zakres materiału jest taki sam i jeśli instruktor jest dobry to nauczy nurkowania w te 3 dni. Oczywiście uczymy się podstaw, ale także i na kursie w kraju nauczymy się jedynie podstaw i nie dajcie sobie oczu mydlić, że szkolenie w Polsce będzie zawsze lepsze. Inna sprawa to gdzie chcecie potem nurkować. Jeśli robicie to po to aby sobie ponurkować w czasie wakacji w ciepłych krajach to już zupełnie nie widzę powodu „męczenia się” w zimnych wodach. Ale ktoś może zarazić się tym sportem i chcieć nurkować cały czas, wtedy może jednak warto szkolić się w Polsce. Nie dlatego, że lepiej Was ktoś nauczy, ale dlatego że od początku zbierzecie doświadczenie w warunkach jakie panują w rejonie gdzie zapewne będziecie najczęściej schodzić pod wodę.
Gdy już wiemy gdzie to pojawia się pytanie właśnie o instruktora oraz organizację. O ile przy kursie wakacyjnym mamy ograniczony wybór i instruktora poznajemy najczęściej zaczynając kurs. O tyle przy szkoleniu w Polsce mamy większe pole manewru. Nie traćcie swojego czasu na porównywanie organizacji , a już na pewno nie wczytujcie się w to co piszą ludzie na forach. Ile osób tyle opini, a poza tym każdy swoje chwali. Bardziej zwróćcie uwagę na instruktora ( o ile macie możliwość wyboru ). Może warto najpierw wybrać kilku potencjalnych instruktorów, wymienić z Nimi kilka meili i spotkać się z tymi z którymi Wam się fajnie pisało. To ma być dla Was przyjemność, a nie ma nic gorszego niż trafienie na instruktora który będzie nas irytował i drażnił.

Tuca travel

Tuca travel

Ja zrobiłem właśnie w taki sposób, po meilach do kilku osób wybrałem instruktora i poszedłem do sklepu nurkowego gdzie można go było poznać. Okazało się, że rozmowa się kleiła i było bardzo fajnie więc wybór padł właśnie na niego i nie żałowałem tego ani trochę. Dopiero mój wybór instruktora wprowadził mnie na ścieżkę danej organizacji, gdyż ten instruktor właśnie wg jej standardów szkolił. Wcale nie uważam, że wszyscy nurkowie PADI są najlepsi. Na pewno PADI jest największą organizacją i najbardziej rozpoznawalną, ale czy najlepszą? A co to znaczy najlepszą? Według mnie, póki nie wybierzecie jakiejś malutkiej organizacji nikomu nie znanej to nie ma problemów. PADI, SSI, CMAS czy kilka innych większych organizacji będzie rozpoznawalna na świecie. Z tymi malutkimi może się okazać, że gdzieś na wysepce na końcu świata nikt o niej nie słyszał i nie wezmą Was na nurkowanie. Za wyborem organizacji mogą przemawiać inne aspekty, ale na pewno nie dajcie sobie wmówić, że jedna organizacja szkoli lepiej niż inna, bo nie ma nic bardziej mylnego. Pamiętajcie, że szkoli człowiek a nie organizacja.
W niedalekiej przyszłości napiszę o wątpliwościach odnośnie sprzętu  jakie się pojawiają w pierwszym okresie po skończeniu naszego pierwszego kursu.

Tuca travel

Tuca travel

About tucatravel

Mieszkamy w Tajlandii i pomagamy innym poznać ten wspaniały kraj. W ofercie posiadamy wycieczki lądowe jak i ekscytujące wycieczki naszymi łodziami. Prowadzimy także kursy nurkowania według standardów PADI. Dla każdego więc dobierzemy coś co go zainteresuje, a wystarczy tylko wysłać maila. www.tucatravel.pl tucatravel@gmail.com

One response »

  1. otakesan pisze:

    Faktycznie moj wpis podobny do Twojego, ale nie sciagany 😉 Poczatki nurkowania to chyba podobne wybory stad i tresc podobna. Z przyjemnoscia czytam Twoje wpisy.
    Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s