Tuca Travel

Tuca Travel

Nie ważne w jakiej organizacji zrobimy swój pierwszy kurs to prawie zawsze pojawiają się te same pytania po jego zakończeniu.
Co dalej? Z kim zanurkować? Czy kupować sprzęt i ewentualnie co najpierw?
Jeśli mamy znajomych, którzy nurkują to problem szybko zniknie, bo mamy się do kogo zwrócić. Troszkę trudniej jest gdy nie znamy nikogo kto nurkuje, jak to było w moim przypadku. Co prawda na kursie poznaje się osoby, które kończą go razem z nami, ale czasem jest tak, że z tymi przypadkowymi osobami po kursie kontakt się zaciera.
Siedzimy więc w domu i zastanawiamy się co dalej robić. Najważniejsze by nie zwlekać i by jak najszybciej zacząć nurkować. Jak nie znamy nikogo kto nurkuje to dobrym sposobem jest wykorzystanie internetu. Jest kilka forów na które warto się wybrać w poszukiwaniach partnera nurkowego. I o ile odradzam szukać tam porad sprzętowych lub jakichkolwiek innych odnośnie naszego hobby to poszukiwanie tam osób do wspólnego nurkowania jest jak najbardziej wskazane.

Tuca Travel

Tuca Travel

Nurkowie to ludzie z reguły otwarci i chętnie przyjmą do swego grona nową osobę, nawet jak różnica doświadczeń będzie olbrzymia. Po kilku wspólnych wyjazdach nawiążecie już wystarczającą ilość kontaktów by móc się zabierać z kimś na nurkowanie. I powoli będziecie wsiąkać w towarzystwo nurkowe. Także nie czekajcie tylko siadajcie do kompa, odpalajcie forum i umieszczajcie posta, że szukacie kogoś na nurkowanie i pamiętajcie aby podać z jakiej okolicy jesteście 🙂

Tuca Travel

Tuca Travel

Kolejna pytania to czy robić kolejne kursy i czy kupować sprzęt nurkowy odrazu. I tu wiele zależy od nas. Jak mamy nadmiar pieniędzy to kto nam broni kupić cały sprzęt i porobić kolejne kursy. Napewno nie będzie to złe. Jeśli jednak musimy się chociaż troszkę liczyć z wydatkami to zastanówmy się.
Jeżeli chodzi o kursy to można pomyśleć nad Advance ( czyli kolejny stopień po OWD ) co pozwoli nam poznać kilka nowych technik i zwiększy uprawnienia oraz umiejętności do nurkowania do głębokości 30m ( w PADI ). Z kolejnymi kursami radzę troszkę poczekać i porobić kilkadziesiąt nurków zanim się zdecydujemy jaką drogę chcemy obrać. Jest wiele dróg i wiele specjalizacji , jedne bardziej przydatne inne troszkę mniej i wszystko zależy od waszych preferecji. Dajcie sobie czas aby zobaczyć co tak naprawdę was pociąga w nurkowaniu. Dla niektórych będzie to oglądanie życia podwodnego i robienie sesji zdjęciowych czy filmowych, dla innych z koleji zwiedzanie wraków z ich eksploracją, a jeszcze innych będzie pociągać poszukiwanie zaginionych przedmiotów. Każda z tych osób znajdzie odpowiednie kursy specjalistyczne dla siebie.

Tuca Travel

Tuca Travel

A jeśli chodzi o sprzęt to tutaj wiele decyzji do podjęcia. Sprzętu jest tak dużo, że ciężko jednoznacznie doradzić, bo każdy ma różne upodobania. I po raz kolejny odradzę poszukiwanie porad na forach, bo to co tam wyczytuję to… I nie chodzi o to, że ktoś opisuje techniczne aspekty jakiegoś produktu, bo tutaj się nie mylą. Ale jak słyszę, że „kupuj tylko ten produkt i tylko firmy xxx, bo firma zzz jest do d… „ to mi się nożyk w kieszeni otwiera. Normalnie na forach znajdziesz same alfy i omegi 😀
Tak naprawdę w każdym sprzęcie da się nurkować, pytanie tylko w którym my osobiście będziemy się czuli komfortowo. Warto może przez pierwsze kilka nurkowań wypożyczać sprzęt. I na każdym nurkowaniu próbować inny rodzaj sprzętu. Jak coś nam przypasuje to już wiemy, że ten typ np. płetw nam pasuje bardziej niż inny. Wtedy mamy większą pewność, że po dokonaniu zakupów będziemy w pełni zadowoleni.

Jeśli nurkujecie tylko i wyłącznie w trakcie wakacyjnych wyjazdów raz w roku to może nie ma sensu kupowania kompletu sprzętu i wożenia go w samolocie. Jednak nawet wtedy posiadanie swoich automatów zwiększa nasze bezpieczeństwo pod wodą ( macie pewność, że są serwisowane i w 100% sprawne ). Drugą rzeczą, którą warto posiadać to komputer nurkowy, bo jak wiemy już po pierwszym kursie to każdy powinien mieć swój, bo to również zwiększa bezpieczeństwo.

Tuca Travel

Tuca Travel

Jestem świadom, że to tylko ogólny zarys problemów i niepewności jakie się mogą pojawiać, dlatego jeśli tylko macie jakieś pytania to śmiało piszcie je w komentarzach a na pewno szybko na nie odpowiem.  Życzę wszystkim wspaniałych nurkowań i niezapomnianych wrażeń z Waszych pierwszych chwil pod powierzchnią wody.

 

About tucatravel

Mieszkamy w Tajlandii i pomagamy innym poznać ten wspaniały kraj. W ofercie posiadamy wycieczki lądowe jak i ekscytujące wycieczki naszymi łodziami. Prowadzimy także kursy nurkowania według standardów PADI. Dla każdego więc dobierzemy coś co go zainteresuje, a wystarczy tylko wysłać maila. www.tucatravel.pl tucatravel@gmail.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s