overview_scuba_equipmentDla nowo certyfikowanych nurków zakup sprzętu jest ostatecznym krokiem dowodzącym tego, że wsiąkają na dobre w nowe hobby. Ale jak to zwykle bywa z początkującymi w każdym sporcie i nie tylko. Zaczynamy rozglądać się i ogrom wyboru większość osób przytłacza lub co najmniej przyprawia o zawrót głowy. Jak do tego się zabrać…co kupić najpierw i wiele innych pytań pojawia się w naszej głowie. Postaram się poniekąd pomóc Wam w tych pierwszych zakupowych decyzjach.
Zanim przejdę do poszczególnych elementów to zwróćcie uwagę na kilka spraw. Dobrze dobrany sprzęt może Wam posłużyć wiele lat, więc warto nie kupować na oślep a już napewno nie kupować online ( chyba, że wcześniej mieliście okazję potestować dany element ekwipunku). Czasem organizowane są tzn. demodays gdzie różne firmy reklamują swoje produkty i można je potestować. Odbywa się to oczywiście nad jakimś zbiornikiem, jak np. Zakrzówek i można tam się wybrać aby zapoznać się z interesującymi nas elementami.

Z drugiej strony wysoka cena nie zawsze oznacza, że coś będzie dla Was dobre. Można oczywiście na pierwszy komputer wydać 4000 złotych, pytanie tylko po co, skoro już przyzwoity komputer kupicie za +/- 1000 zł i wystarczy Wam na bardzo długo.
Możecie usłyszeć dziwne stwierdzenia, aby nie patrzeć na wygląd, bo to nie ma znaczenia. Pozwolę się z tym nie zgodzić. Sprzęt nurkowy ewoulował tak bardzo, że możemy pogodzić te dwie rzeczy. Nie ma problemu już aby znaleźć sprzęt , który będzie funkcjonalny i zarazem „ładny” i cieszący nasze oko.

Podstawa to tzw. ABC , czyli maska, rurka i płetwy. Wydaje się proste do kupienia, ale na kilka elementów warto zwrócić uwagę.

maskaMaska – źle dobrana zepsuje każde nurkowanie. Mały element a pod wodą jakże istotny. Maska tworzy przestrzeń powietrzną dzięki, której możemy widzieć pod wodą, a kieszeń nosowa pozwala nam wyrównywać ciśnienie w tej przestrzeni w trakcie zanurzania.
W każdym sklepie pokażą Wam dokładnie jak się zabrać za wybór maski. Mam tu na myśli taki oto sposób:

  • Przykładamy maskę do twarzy
  • Nie zakładając paska wciągamy delikatnie powietrze nosem
  • Maska powinna się przyssać i nie odpaść nawet jak spojrzymy w dół

Pamiętajcie jednak aby trzymać ręce w pogotowiu, gdyby jednak maska odpadła ( nie chcemy zniszczyć maski, której jeszcze nawet nie kupiliśmy ). Ten sposób pomaga nam ocenić jak silikon dopasowuje się do naszej twarzy i czy nie pojawiają się małe szczeliny. Kieszeń nosowa nie powinna być za mała, gdzyż jeśli będzie za bardzo przylegać do nosa to pojawić się może problem z wyrównywaniem ciśnienia.
Są różne dodatkowe elementy, takie jak zaworki pomagające opróżnić maskę z wody, boczne szybki poszerzające szerokość widzenia, czy w końcu jasny silikon zapewniający więcej światła w masce czy czarny pozwalający bardziej skupić się na tym co przed nami. Wszystko ma swoje plusy i minusy i zależy od Waszego upodobania.

tubeRurka – będziecie z niej korzystać aby oszczędzić powietrze w butli gdy trzeba będzie kawałek podpłynąć do miejsca zanurzenia przy większych falach. Przy wyborze przede wszystkim zwracajcie uwagę na ustnik i czy leży wygodnie w waszych ustach oraz jak jest łączona z maską. Czym łatwiej założyć i zdjąć tym lepiej.

finsPłetwy – Podstawowy podział to płetwy kaloszowe i paskowe. Te pierwsze najczęściej wykorzystywane w ciepłych wodach gdzie nie są potrzebne buty. Płetwy paskowe umożliwiają zakładanie butów i to te płetwy bym polecał. Pomijam fakt, że zakłada się je wygodniej, ale najważniejszą cechą jest właśnie możliwość zakładania butów. O ile w ciepłych wodach nie potrzebujemy ochrony przed chłodem to napewno będziemy czuli się lepiej gdy znajdziemy się nad kamienistym wybrzeżem czy np w wodzie będzie mnóstwo jeżowców czy innych tego typu stworzeń. Zawsze ta dodatkowa ochrona jest czymś co zwiększa nasz komfort psychiczny na początku. Poza tym nikt nie zabrania korzystać z płetw paskowych bez zakładania butów, ja tak często nurkuję i sprawia mi to przyjemność ( oczywiście w ciepłych wodach ).
A teraz ważna sprawa aby wybrane płetwy nie psuły nam każdego nurkowania. Poza powyższym podziałem  jest coś bardziej istotnego. Płetwy mogą być miękkie oraz twarde oraz róznić się wielkością. W skrócie, większe i twardsze dają większą efektywność poruszania się za to mniejsze i mniej twarde wymagają mniej wysiłku. Jeśli macie silne nogi to zawsze polecę twarde, lecz jeśli macie słabą kondycję lub słabe nogi to pomyślcie na początku nad tymi drugimi. Z drugiej strony próba płynięcia pod prąd w miękkich płetwach jest czymś praktycznie niewykonalnym więc to wszystko zależy też od miejsc gdzie zamierzacie nurkować.

diving shopNie wstydźcie się wejść do sklepu i na pytanie „-w czym pomóc” odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że jesteście po kursie i chcecie obejrzeć sprzęt. Dobry sprzedawca ( a w zdecydowanej większości są to nurkowie ) chętnie z Wami spędzi troszkę czasu. Nie musimy mu całkowicie ufać gdy na coś nas namawia ( kto pracował w sprzedaży ten wie o co chodzi 😉 ), za to na pewno pozwoli Nam poprzymierzać różne elementy sprzętu. Każdy z nas kiedyś zaczynał i każdy z nas błądził i zaglądał do sklepów z podobnymi pytaniami.

W ciągu kilku dni pojawi się post o pozostałych elementach sprzętu więc trzymajcie rękę na pulsie, a dowiecie się na co zwrócić uwagę przy wyborze pianki, jacketu, automatu czy komputera.:)

Mała edycja: Zapraszam już do zapoznania się z wpisami Pierwszy sprzęt nurkowy – część druga oraz Pierwszy sprzęt nurkowy – część trzecia .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s