Witajcie. Przyszła pora na dalszą część podpowiedzi odnośnie kompletowania swojego pierwszego sprzętu.
Dziś dowiecie się troszkę rzeczy o wyborze pianki,kamizelki, automatów oraz komputerów. Zachęcam również do zapoznania się z Sprzęt nurkowy – część pierwsza

wet Suit

Pianki, jak potocznie nazywamy skafandry mokre – chronią nas przed zimnem wody, która wychładza nasz organizm 25 razy szybciej niż powietrze. Grubość pianki jest dyktowana przede wszystkim warunkami w jakich będziemy nurkować.

Skafander powiniem być dopasowany i nie krępować ruchów czy utrudniać oddychania. Nie może być jednak też zbyt luźny. Przestrzenie jakie się wtedy pojawią pozwolą wodzie na swobodną cyrkulację co zniweluje skuteczność izolacji cieplnej takiego skafandra.
Ciężko jednoznacznie doradzić komuś jak gruby powinien nabyć skafander. Każdy z nas ma inną tolerancję na zimno i w miejscu gdzie komuś wystarczy 5mm inna osoba może marznąć w 7mm. Zanim kupimy to zanurkujmy abyśmy „poznali siebie”. Nie problem kupić najgrubszy jaki się znajdzie, ale weźcie pod uwagę, że pod wodą może być też zbyt ciepło co niezbyt wpływa na komfort.
Są miejsca gdzie można nurkować nawet bez skafandra np w samych spodenkach i koszulce ( jak np. Egipt latem ). Jednakże ja nawet w takich miejscach doradzam nurkowanie w skafandrze chociażby najcieńszym, a to ze względu na ochronę skóry nie tyle przed wychłodzeniem jak przed zatarciami o różne elementy podwodnego świata.
Od siebie dodam, że ja w Polsce zacząłem nurkowania w skafandrze 7mm z kapturem co umożliwiło mi przebywaniem pod wodą mniej więcej od maja do października, o ile nie zszedłem ponizej termokliny, bo stamtąd musiałem uciekać po minucie czy dwóch ( ale to bardziej z winy marznących dłoni ). Natomiast w Tajlandii nurkuję w długiej piance 2mm i jest mi z tym całkiem dobrze 🙂

bcdKamizelka – czyli inaczej Jacket lub BCD ( Buoyancy Compensator Device ) jest jednym z ważniejszych elementów łączącym kilka innych w jedną całość. To do kamizelki dołączycie butlę, automaty i różne pomniejsze peryferia jak bojka, szpulka, itp. Dlatego starannie dobierzcie ten element a wystarczy Wam na wiele lat.
Warto przymierzać bcd zakładając uprzednio skafander w jakim będziemy najczęściej nurkować. Kamizelka ma być dopasowana, ale nie może utrudniać Wam oddychania po pełnym napełnieniu. Zwróćcie uwagę czy wszystkie klamry i inne elementy są łatwo dostępne oraz czy inflator jest łatwy w obsłudze jedną ręką.
Pamiętajcie, że za duża kamizelka będzie Wam się cały czas przesuwać pod wodą i będziecie ciągle walczyć z utrzymaniem prawidłowej pozycji. Za mała kamizelka oprócz tego że będzie Was uciskać to jej pojemność może nie być wystarczająca aby utrzymywać Was z łatwością na powierzchni co także nie jest komfortowe i prowadzi szybko do zmęczenia.
Na tym sprzęcie starajcie się oszczędzać najmniej. Lepiej oszczędzić parę złotych na piance a kupić lepszy jacket i postarajcie się najpierw wypożyczyć kilka różnych modeli aby zobaczyć co Wam leży najlepiej.

I odwieczne pytanie czy skrzydło czy jacket. Znajdziecie zwolenników jednych i drugich. Z czasem i Wy wyrobicie sobie opinię. Pamiętajcie, że to co dobre dla jednych nie musi być dobre dla innych. Możecie również wypożyczyć skrzydło i potestować. Ja nurkuję najczęściej w jackecie, bo ułatwia mi to robienie kursów gdyż studenci korzystają najczęściej właśnie z tego rodzaju bcd .
Nie słuchajcie kolejnych głupot na forach odnośnie kłótni zwolenników jednych i drugich. Oba rodzaje są dobrym wyborem. A teksty typu: „-Tylko i wyłącznie skrzydło” opowiadają osoby co pewnie zbyt wszechstronnej wiedzy o sprzęcie nie posiadają.

regulatorAutomaty – W dzisiejszych czasach gdy sprzęt nurkowy tak bardzo się rozwinął niemal każdy automat będzie bezpieczny i nie będzie tak zwanym złomem. Dlatego nawet kupując oszczędnie możemy nabyć sprzęt na lata. Automat ciężko wybrać na sucho w sklepie. Musimy z nim znaleźć się pod wodą abyśmy dowiedzieli się jak nam się z niego korzysta. Ustniki czy węże ( ich długość i materiał z jakiego są wykonane ) to są elementy na które także warto zwrócić uwagę. Najlepsze automaty będą dostarczać powietrze nawet przy minimalnym ciśnieniu w butli. Niektóre mają dodatkowe elementy dzięki któremu możemy mieć większą kontrolę nad tym procesem. Warto przypomnieć sobie jak działa automat, który właśnie zamierzamy kupić 🙂

suunto vyperKomputer – Ten element jak już wiecie każdy musi mieć swój i nie korzystać z komputera partnera. Komputer nurkowy na bierząco monitoruje głębokość, czas nurkowania czy prędkości wynurzania i zanurzania. Wszystko to jest mierzone dla osoby, która ten komputert ma przy sobie i tylko dla niej.
Komputer powinien być intuicyjny w obsłudze. Co nam po tym, że mamy sprzęt z wieloma ” wspaniałymi ” funkcjami, jeśli nie możesz do nich w łatwy i szybki sposób dotrzeć. Tak samo jak w przypadku pozostałych elementów tak i tutaj wybór jest niesamowity. I ciężko się zdecydować. Ja na pytanie jaki komputer, polecam najczęściej jeden model ( tutaj nie podam jaki, bo to nie miejsce na reklamy ), ponieważ wiem, że wystarczy on każdemu na pierwsze lata nurkowania a kosztuje 1000-1100 zł. I to jest kwota jaką wystarczy wydać na bardzo dobry komputer, który posłuży Wam przez pierwsze kilka lat .

W kolejnej części powiem wam kilka rzeczy o drobnych elementach jakie przydają się podczas nurkowania. Niektóre są niemal niezbędne podnosząc nasze bezpieczeństwo, a inne po prostu ułatwiają i umilają nam „zabawę”.

Pamiętajcie, że jeśli macie jakieś konkretne pytania to zadawajcie je w komentarzach a na pewno uzyskacie konkretną odpowiedź. A jeśli interesuje Was jakie konkretnie marki i modele polecam to pytajcie mnie na fb.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s