Dzisiaj chciałem Wam powiedzieć kilka słów odnośnie dodatkowych elementów sprzętu nurkowego, które są przydatne lub niemal obowiązkowe podczas naszych nurkowań. Dla tych co zajrzeli tutaj po raz pierwszy polecam zapoznanie się z poprzednimi wpisami: Sprzęt nurkowy – Część pierwsza oraz Sprzęt nurkowy – Część druga

BojkaBojka – w wielu miejscach nie będzie wam potrzebna. Jednakże są miejsca gdzie ich posiadanie jest zalecane lub wręcz wymagane. Zwiększa to znacząco bezpieczeństwo nurkowania, a przede wszystkim moment wynurzenia gdyż bojka jest o wiele bardziej widoczna niż bąble powietrza. Dzięki temu możecie uniknąć uderzenia przez motorówkę czy inny sprzęt pływający po powierzchni. Stosowanie bojki jednak nie zwalnia was od myślenia podczas wynurzania i ciągłej obserwacji powierzchni i nasłuchiwania.

knifeNarzędzie tnące – Są różnego rodzaju noże i zazwyczaj używa się ich jeszcze rzadziej niż bojek . Jednak lepiej mieć i nie potrzebować niż na odwrót. Szczególnie w miejscach gdzie mogą być elementy sieci lub innych rzeczy w które można się zaplątać.

compassKompas – Nauczcie się z niego korzystać, bo przyda się Wam niemal na każdym nurkowaniu. To dzięki niemu będziecie niemal zawsze wiedzieli w jakiej części miejsca nurkowego się znajdujecie ( o ile wcześniej się przygotowaliście zapoznając się z mapą ). Przydaje się zarówno w mętnych wodach jak i w bardzo przejrzystych. I uwierzcie mi, że posiadanie go przy sobie oraz umiejętność posługiwania się nim zwiększy Wasz komfort oraz satysfakcję z nurkowania.

toolsSprzęt naprawczy – Podstawowe narzędzia mogą uratować nurkowanie. W sklepach nurkowych można dostać gotowe komplety lub po prostu wybrać się do sklepu narzędziowego i samemu skopletować. Warto aby te narzędzia były nierdzewne, bo w końcu w wilgotnych warunkach będą przebywały dość często. Bardzo ważne jest posiadanie elementów zapasowych. Komplet oringów czy zapasowe paski do maski to niewielki koszt, a ich brak może być dla Was bardzo nie miły w skutkach. Nie chcecie poznać uczucia gdy jedziecie 100 km na nurkowanie i okazuje się, że w automacie nie macie oringa, który kosztuje grosze w sklepie. Tak jak już wspomniałem wcześniej, lepiej mieć i nie potrzebować niż potrzebować a nie mieć.

Latarka nurkowaLatarka – W Polsce niemal obowiązkowy element przy każdym nurkowaniu. W ciepłych wodach przy nurkowaniu w dzień raczej zbędne gdyż nawet na 40 metrach będzie wystarczająco jasno. Chociaż fotografowie w takich miejscach nawet w dzień wykorzystują jakieś źródło światła dla wydobycia kolorów.
Oczywiście jaskinie czy wraki to miejsca gdzie taki sprzęt jest wymagany. Rodzajów latarek jest bardzo, bardzo wiele. Różnią się mocą, rozproszeniem światła czy długością działania po pełnym naładowaniu. W Polskich wodach będzie Wam zależało aby strumień światła był węższy aby jego moc skutecznie ” przebijała się ” przez nasze nieprzejrzyste wody. W ciepłych i czystych wodach większe rozproszenie światła daje większe pole widzenia.
Poza głównym światłem warto mieć tzw. back-up. Wystarczy malutka latarka która będzie przy nas i w razie awarii głównego światła posłuży nam podczas wynurzenia.

signalSygnalizator – Jak zwrócić na siebie uwagę partnerów podczas nurkowania? Można podpłynąć i ciągnąć za płetwę, ale czy nie lepiej mieć coś przy sobie co pozwoli zwrócić na siebie ich uwagę? Może to być elelent przyczepiany do butli lub „grzechotka” którą mamy przypiętą do jacketu. Każdy element jest dobry gdyż wydawany przez nie dźwięk dotrze bardzo szybko do Waszych partnerów.

Mata – Kupcie sobie jakąś matę aby rozkładać w miejscach nurkowych. Zobaczycie jaki komfort daje ubieranie się czy szykowanie sprzętu gdy możemy sobie spokojnie wszystko ułożyć na ziemi.

Za jakiś czas napiszę coś o suchych skafandrach, ale to dość obszerny temat a do tego dość spory wydatek więc poświęcę mu więcej miejsca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s