nurkowanie 1Ponad dwie trzecie planety znajduje się pod wodą. Podwodny świat jest domem dla setek tysięcy różnych zwierząt i roślin. Większość ludzi nigdy nie zobaczy tych form życia, w ich naturalnym środowisku. Niesamowite podwodne widoki, spektakularne formacje koralowe, bujna roślinność i wodne zwierzęta czekają na tych, którzy są skłonni do założenia sprzętu do nurkowania i wybrania się do podwodnego świata. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które pragną zobaczyć podwodne życie nie tylko na ekranie telewizora lub na talerzu w restauracji to pora zaplanować najbliższe wakacje ze wskazaniem na nurkowanie.

⇒Poniżej kilka porad dla początkujących⇐

nurkowanie padi dsdZanim pójdziesz na kurs weź udział w DSD ( Discover Scuba Diving )

Zanim wydasz większe pieniądze na szkolenia i sprzęt do nurkowania to upewnij się, że ten sport naprawdę Ci się spodoba. Jest wiele programów w trakcie których udacie się po raz pierwszy pod wodę wraz z instruktorem, który zadba o Wasze bezpieczeństwo. Na przykład w trakcie PADI DSD możecie wykonać 2 nurkowania na maksymalną głębokość 6 oraz 12 metrów. To wystarczy aby obejrzeć podwodny świat i uzmysłowić sobie namacalnie jakie to uczucie być pod wodą i upewnić się, że to coś na co warto wydawać oszczędności.

nurkowanie 3Nurkuj zdrowy

Jeśli masz infekcję zatok, katar lub Twoje ogólne samopoczucie w danym dniu nie jest najlepsze to warto przełożyć nurkowania. W każdym centrum nurkowym pracują profesjonaliści i przyjmą ze zrozumieniem gdy im powiesz, że chcesz przełożyć nurkowania z powodu złego samopoczucia.
Poza tym gdy wyjeżdżasz na wakacje w trakcie których planujesz po raz pierwszy zanurkować to warto wcześniej udać się do lekarza aby uzyskać od niego opinię o braku przeciwwskazań do takowej aktywności.
Istnieje kilka dolegliwości, które mogą stać nam na drodze lub wręcz uniemożliwiać uprawianie tego sportu i warto być tego świadomym i nurkować w pełni zdrowym.

DSD PADINie stresuj się

Masz na sobie sprzęt nurkowy, który jest obcy dla Ciebie. Opina Cię ciasna pianka i właśnie wskoczyłeś do wody która jest jakby nie było obcym środowiskiem dla nas. To wszystko prawda, ale nie pozwól aby stres całkowicie nad Tobą zapanował. Będzie Ci towarzyszyć licencjonowany i doświadczony instruktor, który doskonale zna okoliczne wody. Świat który znasz z mnóstwem powietrza do oddychania będzie zaledwie kilka metrów nad Twoja głową, więc bez obaw. Kiedy za bardzo się stresujesz to Twój oddech przyśpiesza co powoduje szybsze zużywanie powietrza którego ilość jest ograniczona pojemnością butli. Nie martw się, bo instruktor nie pozwoli Ci utonąć, ale nie chcesz na pewno aby nurkowanie zostało skrócone z powodu kończącego się powietrza. Zatem głęboki oddech i relaks, bo nic złego na ciebie tam nie czeka.

nurkowanie1Oddychaj spokojnie i poruszaj się powoli

Nie wstrzymuj oddechu. Spowoduje to tylko że będziesz zużywać większą ilość tlenu. Oddychaj powoli i głęboko. Poruszaj się wolno i ostrożnie, aby zmniejszyć wysiłek i ograniczyć wykorzystania tlenu. Nie machaj rękoma i nie rób nagłych niepotrzebnych ruchów. Pod wodą chcesz poruszać się tak wolno jak to tylko możliwe i oglądać podwodny świat. Każdy niepotrzebny ruch zwiększa zużycie powietrza.

Bądź bezpieczny

Nie wolno nurkować, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub pod wpływem narkotyków. Słuchaj uważnie instruktora nurkowania. Bądź blisko swojej grupy i instruktora. Pomiędzy nurkowaniami pij płyny.

To tylko kilka porad tak na początek. Nurkowanie to wspaniała zabawa, a pierwsze chwile zostaną z Wami na długo. Niemal każdy może tego doświadczyć więc nie obawiajcie się. Warto chociaż raz spróbować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s