White templeWielu turystów wydaje się zaskoczonych, kiedy odwiedzają tajską świątynię i odkrywają istnienie wiele reguł. Niektórzy turyści próbują obejść te przepisy, ale orientują się szybko, że Tajowie na to nie pozwolą.

Jako buddyści, Tajowie bardzo dbają o swoją religię i świątynie i liczą na to, że Wy także będziecie. Tak więc, jeśli zamierzacie odwiedzić świątynię buddyjską w Tajlandii (a prawdopodobnie zamierzacie, ponieważ są ich tutaj dziesiątki tysięcy), zapoznajcie się z tymi zasadami etyki abyście i Wy wiedzieli jak się poprawnie zachować.

Odpowiednie ubranie – Gdy odwiedzasz większość tajskich świątyń, powinniśmy się odpowiednio ubierać. Dla mężczyzn to oznacza, że nie zakładamy krótkich spodenek i bezrękawników (koszulki muszą mieć rękawy).
Kobiety powinny nosić spódnicę, która zakrywa kolana. Koszulki muszą mieć rękawy.
W wielu świątyniach można wypożyczyć część odpowiedniej garderoby, ale lepiej wcześniej się odpowiednio ubrać.

Nie hałasować – Głośne zachowanie się nie będzie tolerowane. Jeśli masz dzieci ze sobą, także upewnij się, że nie będą biegać i krzyczeć.

Zdejmij buty przy wejściu do świątyni – Na zewnątrz każdej świątyni widać stojaki na buty na których można umieścić swoje buty. Nie martw się, można je tam bezpiecznie pozostawić – nie znikną.

Wat ArunPrzekraczając próg nie stawaj na nim – Nie stawaj na progu  gdy wchodzisz do świątyni. Tajowie wierzą, że buddyjskie duchy żyją wewnątrz progów więc nie stają na nim aby ich nie niepokoić.

Siadając nie kieruj stóp w stronę Buddy – W Tajlandii stopy są uważane za nieczyste i skierowanie stóp w kierunku kogokolwiek jest uznawane za okazanie braku szacunku.
Skierowanie ich w stronę posągu Buddy jest uznawane za najwyższy brak szacunku więc upewnij się, że siadając Twoje stopy są skierowane w odpowiednią stronę.

Kobiety nigdy nie powinny dotykać mnichów – W buddyzmie kobiety nie mogą dotykać mnicha. Tak więc, jeśli jesteś kobietą pamiętaj aby tego nie robić, a jeżeli mnich idzie w Twoją stronę wypada mu ustąpić, aby mógł bezpiecznie przejść bez dotykania Ciebie.
Jeśli chcesz dać coś mnichowi i jesteś kobietą, musisz albo dać to do mężczyzny, który przekaże dalej do mnicha, lub umieścić to na specjalnej tkaninie, która zostanie zaoferowana przez mnicha. W ten sposób mnich może przyciągnąć tkaninę do siebie i podnieść podarunek bez dotykania Ciebie.

monks 1Nie wskazuj palcem – Zachodni styl wskazywania palcem jest uznawane za niegrzeczne w Tajlandii. Jeśli chcesz zwrócić uwagę na coś w świątyni trzymaj rękę z dłonią skierowaną do góry i wskazuj wszystkimi palcami skierowanymi do przodu.

Robienie zdjęć w świątyni – W większości świątyń robienie zdjęć jest dozwolone nawet podczas skomplikowanych ceremonii.
Są jednak świątynie gdzie jest to zakazane. Dla pewności należy zawsze zwrócić uwagę czy przy wejściu nie ma znaku, który jest zawsze w języku angielskim oraz tajskim.

W Tajlandii jest wiele pięknych świątyń, które na pewno warto odwiedzić. Zapamiętanie tych kilku zasad pomoże Wam uniknąć wpadek. Nie zapomnij też, jeśli popełnisz błąd, po prostu uśmiechnij się i przeproś i wszystko zostanie wybaczone.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s