Czy Ośmiornica wampir istnieje naprawdę?

Screen-Shot-2019-06-26-at-12.57.49-PMTak, ale bez obaw, gdyż nie są to prawdziwe wampiry i również nie są to…ośmiornice

Uwierzcie lub nie, ale wampirzyce piekielne, bo taka jest ich prawidłowa polska nazwa, istnieją naprawdę! Jest to mały i dziwny głowonóg, który żyje w głębiach oceanów i pomimo swojej nazwy, w rzeczywistości nie jest prawdziwą ośmiornicą ( lub wampirem – na wypadek, gdybyście nadal się zastanawiali ). Kiedyś zaliczana była do ośmiornic, ale teraz wliczana jest do rodzaju – Vampyromorphida – a jej łacińska nazwa Vampyroteuthis infernalis dosłownie tłumaczy się na „kałamarnicę wampiryczną z piekła” a wampirzyca jest jedynym przedstawicielem tego rodzaju jaki znamy.

Podobnie jak „prawdziwe” wampiry, Wampirzyca piekielna uwielbia ciemność, lubi też chłód żyjąc w głębiach oceanu i jest w stanie przetrwać z bardzo małą ilością tlenu (zaledwie 3% nasycenia tlenem!). Ale pomylilibyście się, przypuszczając, że piją krew. Zamiast tego używają dziobów  do jedzenia tak zwanego  „morskego śniegu”, który składa się z martwego planktonu, martwych i rozkładających się zwierząt, odchodów i innych drobin materii organicznej.

vampire-squid-mbari

Ich ciała są dość małe, dorastają do około 30cm jako dorosły osobnik i są zazwyczaj ciemnoczerwone, czerwonawo-brązowe lub czarne. Podobnie jak wielu innych głowonogów, wampirzyca ma osiem ramion. Jednak unikalny dla tego rodzaju jest ciemnoczerwony podobny do sieci materiał, który łączy te ramiona. Wewnątrz tej sieci znajdują się woreczki, w których ukrywają dwa chowające się włókna czuciowe (podobne do macek ośmiornic), które po rozciągnięciu sięgają daleko poza pozostałe osiem ramion – pomagając im jeść „śnieg”. Mają dwie małe płetwy przypominające uszy po obu stronach które używają jako jedyną metodę napędu, przez co są raczej powolne. Posiadają również dwoje dużych, krwistoczerwonych oczu – podobno było to główną inspiracja kryjąca się za ich nazwą. W niektórych światłach ich oczy wyglądają na niebieskie.

Ciekawostka: niezależnie od koloru oczu mają podobno największy stosunek oko-ciało ze wszystkich innych stworzeń w królestwie zwierząt.

 

vampire-squidW przeciwieństwie do rzeczywistej kałamarnicy, kałamarnica wampirów nie rozpyla atramentu, aby uniknąć drapieżników – zbytnio by to nie poogło w ciemnościach strefy mezopelagicznej ( prowdzą żywot na głębokościach 600-900m gdzie dociera mniej niż 1% światła ). Zamiast tego wsytuacji zagrożenia wywracają swoje ciała na lewą stronę, aby odsłonić upiorne, kolczaste oblicze odstraszając drapieżniki. A jeśli będą naprawdę poirytowane zapędami agresora, wyrzucą bioluminescencyjną chmurę śluzu, która będzie świeciła do dziesięciu minut rozpraszając drapieżniki, dając czas na dyskretne oddalenie się z miejsca ataku. Kosztuje je to jednak wiele energii dlatego korzystają z tej umiejętności jedynie w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach jako ostatnią deskę ratunku.

Jest to jak dla mnie jeden z ciekawszych podmorskich organizmów i zastanawiam się jak wiele innych zaskakujących zwierząt żyje tam w ciemnych odmętach mórz i oceanów.

A jakie morskie zwierzęta Wy uważacie za interesujące czy intrygujące? Podzielcie ię w koentarzach, a jeśli spodobał sie Wam ten wpis to możecie podziękować dzieląc się z innymi i klikając „lubię” .

 

Jedna odpowiedź »

  1. Jono pisze:

    Lubię podróżować, nurkować, wakacje i Tajlandię jedno z moich marzeń

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s