2 luty – Dzień wynalazcy [święto narodowe]inventors
Dzień wynalazcy w Tajlandii obchodzony jest od 1995 roku. Tajlandia okazuje w ten sposób szacunek dla wybitnych osób, które przyczyniły się do światowego postępu naukowego.
Święto ustanowione przede wszystkim dla upamiętnienia osiągnięcia Jego Królewskiej Mości Króla Bhumibol Adulyadej Ojca tajskich wynalazków, jakim było wynalezienie tzw. Chaipattana Aerator. Za ten wynalazek patent został przyznany Jego Królewskiej Mości w dniu 2 lutego 1993 roku. Oczekuje się, że obchodzenie tego szczególnego święta, będzie inspirować innych tajskich wynalazców aby poszli w ślady Jego Królewskiej Mości poprzez rozszerzenie ich innowacyjnego myślenia i tworzenia wynalazków, które przyniosą korzyści dla kraju.

2 luty – Narodowy Dzień Rolnictwa [święta inne]

agrWiększość społeczeństwa Tajlandii pracuje w rolnictwie. Aby okazać szacunek dla wszystkich zajmujących się właśnie tym rzemiosłem drugi luty został wybrany jako coroczny Dzień Rolnictwa.

 

3 luty – Dzień Weterana [święto narodowe]
veterans 2Dzień ten upamiętnia założenie Organizacji Weteranów Wojny Tajlandii.  Oficjalna ceremonia odbywa się przy Pomniku Zwycięstwa ( Victory Monument ) w Bangkoku. Pomnik został wzniesiony w 1941 roku dla upamiętnienia zwycięstwa Tajlandii w wojnie francusko-tajskiej. Ta wojna była krótkim konfliktem toczonych przeciwko francuskim władzom kolonialnym w Indochinach. Konflikt spowodował dokonanie przez Tajlandię aneksji pewnych terytoriów w Laosie i Kambodży.
Czerwone maki są sprzedawane w Dzień Weteranów w Tajlandii w ramach inicjatywy Organizacji Weteranów Wojny. Pieniądze ze sprzedaży maków są przekazywane dla weteranów i ich rodzin. Czerwony Mak jest symbolicznym kwiatem w Tajlandii, tak samo jak w innych krajach. Jest symbolem pokoju, który przypomina nam o ludziach, którzy zginęli w walkach o wolność. Kolor czerwony symbolizuje przelaną krew w bitwach.

Chiński Nowy Rok – święto ruchome styczeń/luty [święto publiczne]
chinese Chiński Nowy Rok jest ruchomą datą, przypadającą na styczeń lub luty. W roku 2016 Święto to będzie obchodzone 8 lutego.
Sylwester to czas, aby modlić się do bogów i okazać szacunek dla przodków. To jest czas, gdy cała rodzina cieszy się wspólnym posiłkiem w domu, co jest najważniejszym elementem tego święta.  W noc sylwestrową, dorośli przekazują swoim dzieciom czerwone koperty zwane „ang- pao” z pieniędzmi wewnątrz jako prezenty noworoczne. Pierwszy dzień nowego roku, to czas na odpoczynek. Większość osób zaczyna odwiedzać swoje rodziny i krewnych których obdarowują pomarańczami jako tradycyjny sposób życzenia szczęścia w Nowym Roku.
Każdy Taj z chińskimi korzeniami ma ołtarz w domu. Dzień przed Nowym Rokiem wcześnie rano przygotowywane są ofiary na uroczystości. Wszystkie ofiary, w tym wystawne dania, desery i owoce są wystawiane na ołtarzu. Po tym jak wszyscy członkowie rodziny oddadzą cześć swoim przodkom, wszyscy jedzą błogosławione ofiary wieczorem w trakcie najważniejszego posiłku Chińskiego Nowego Roku.
Chiński Nowy Rok jest jednym z najbardziej ekscytujących świąt wypełnionych dynamicznymi widokami i dźwiękami. Sklepy oraz domy ozdobione są lampionami wykonanymi z czerwonego papieru i pokryte chińską kaligrafią. Fanfary uliczne i festiwale kulturalne, takie jak parady smoków, akrobatyczne tańce i petardy, są czymś czego nie można przegapić będąc w tym czasie w Tajlandii, szczególnie w Bangkoku.

14 luty – Walentynki [święto inne]
valentinesWalentynki obchodzi się z wielkim entuzjazmem i zapałem w całej Tajlandii. Wspólne praktyki obejmują wymiany podarunków i romantyczną kolację. Zazwyczaj mężczyźni dają pięknie urządzone bukiety, czekoladki i cukierki dla miłości swojego życia. Wiele czasu i pieniędzy jest poświęcane na Walentynki w Tajlandii nie tylko przez  młodych Tajów, ale również przez dorosłych. Także jak widzicie obchody tego dnia nie różnią się zbytnio od tego co dzieje się w zachodnich krajach skąd ta moda przywędrowała.

Magha Puja – święto ruchome luty/marzec [święto publiczne]
Magha PujaMagha Puja, zwane także Dniem Sangha lub Czterokrotnym Dniem Zgromadzenia, w większości krajów buddyjskich obchodzi się w pierwszej pełni księżyca w marcu. W Tajlandii, to samo święto nazywa się Makha Bucza i obchodzone jest o miesiąc wcześniej w czasie pełnii księżyca trzeciego miesiąca księżycowego.

Dzień upamiętnia czas, kiedy 1250 oświeconych mnichów – uczniów Buddy – spontanicznie zebrało się aby okazać szacunek do Buddy. Dzień ten jest nazywany „Dniem Czterokrotnego Zgromadzenia” z następujących powodów:

  • Wszyscy mnisi byli arhatawami.
  • Wszyscy mnisi zostali wyświęceni przez Buddę.
  • Mnisi przybyli w tym samym czasie jakby przez przypadek, bez planowania lub wcześniejszego umówienia się.
  • Księżyc był w pełni.

Gdy mnisi się zgromadzili Budda wygłosił kazanie, w którym zwrócił się do mnichów aby czynili dobro, aby powstrzymali się od złego działania, i oczyścili umysł.
Słowo Sangha odnosi się do społeczności buddystów, zarówno jako określenie wszystkich buddystów czy też danej społeczności buddyjskiej. Chociaż Sangha może odnosić się zarówno do mnichów i ludzi świeckich.
W tym dniu świeccy obywatele zbierają się w świątyniach, zwykle rano, przynosząc ofiary z żywności i innych artykułów dla mnichów.
W Tajlandii, w każdej świątyni buddyjskiej , buddyści zbierają się po zmroku. Przynoszą kwiaty, kadzidła i świece. Z zapalonymi świecami, chodzą 3 razy wokół głównej sali, raz dla każdego z trzech klejnotów buddyzmu : Buddy , Sangha i Dharmy ( nauk Buddy).

24 luty – Narodowy Dzień Artystów [święto narodowe]artist
24 lutego to doroczne obchody Narodowego Dnia Artysty w Tajlandii. Znani artyści tajskiej sztuki, literatury, teatru, muzyki i wielu innych są upamiętniani w tym dniu .
Ceremonia uhonorowania artystów została wprowadzona w 1985 roku przez Biuro Państwowej Komisji Kultury Tajlandii. Data ceremonii stała się rocznicą urodzin Buddy Loetla Nabhala, Króla Rama II, który także był artystą. Jego panowanie jest uznawane jako najbardziej pokojowy czas w Tajlandii oraz okres ” Złotego Wieku Literatury „. Wśród bardzo uznanych artystów w Tajlandii jest król Bhumibol Adulyadej, który był wynalazcą, muzykiem, malarzem oraz fotografem i został nazwany ” Najwyższym Artystą ” w 1986 roku.

 

About tucatravel

Mieszkamy w Tajlandii i pomagamy innym poznać ten wspaniały kraj. W ofercie posiadamy wycieczki lądowe jak i ekscytujące wycieczki naszymi łodziami. Prowadzimy także kursy nurkowania według standardów PADI. Dla każdego więc dobierzemy coś co go zainteresuje, a wystarczy tylko wysłać maila. www.tucatravel.pl tucatravel@gmail.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s