1. Nowy Rok – 01 styczeń [święto publiczne]New-Years-Eve-Thailand
  Nowy rok wg kalendarza gregoriańskiego jest największym ogólnoświatowym świętem. Dlatego także i tutaj w Tajlandii jest ono obchodzone bardzo hucznie.Największe imprezy odbywają się oczywiście w miejscach gdzie jest najwięcej turystów. Jeśli zatem chcielibyście Nowy Rok przywitać w tym azjatyckim kraju to najlepiej ten okres spędzić w Bangkoku, Pattaya, Chiang Mai lub na którejś z wysp. Nowy rok jest mniej hucznie obchodzony w mniejszych miejscowościach i we wsiach.

cheron_012. Narodowy Dzień Dziecka – druga sobota stycznia [święto narodowe]
  Dzień powszechnie obchodzony, szczególnie przez instytucje rządowe. Obchodzony tego dnia od 1965 roku, wcześniej ( od 1955-1964 roku ) święto obchodzone było w pierwszy poniedziałek października.
Każdego roku w tym dniu , Jego Królewska Mość Król daje rady dla dzieci. Chce przez to ukazać tego dnia, że dzieci są najcenniejszym zasobem narodu.
Tajowie świętują Dzień Dziecka , wychodząc z dziećmi aby się dobrze bawić. Wiele władz lokalnych , takich jak  armia , marynarka i bazy lotnictwa czy budynki rządowe oraz siedziba parlamentu organizują imprezy okolicznościowe i tego dnia dzieci mogą wchodzić za pół ceny, a nawet za darmo. Przyjęło się, że wiek dzieci biorących udział w uroczystościach powinien być poniżej 14 lat.

3. Narodowy dzień konserwacji lasu – 14 styczeń [święto narodowe]National Forest Conservation Day (1)
  Świętujący promują ochronę lasów narodowych i sprzeciwiają się wylesianiu.
Celem jest podniesienie świadomości na temat znaczenia ochrony lasów i lasów namorzynowych.

W listopadzie 1988 roku południowa Tajlandii doznała katastrofalnych powodzi, które zostały spowodowane przez kombinację czynników, w tym niszczenia lasów. Aby zapobiec dalszemu niszczeniu lasów, Rama IX (Król Tajlandii) podpisał dwa dekrety, które znacząco ograniczyły wydawanie koncesji na wycinkę lasów. Dekrety zostały podpisane w dniu 14 stycznia 1989 r.
Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało ogłoszenie 14 stycznia Narodowym Dniem Konserwacji Lasu. W dniu 9 stycznia 1990 roku Rada Ministrów zatwierdziła wniosek.
W dniu tym Królewski Narodowy Departament Lasu rozpoczyna kampanię sadzenia drzew. Każdy może uzyskać bezpłatne sadzonki w szkółkach roślin i posadzić drzewo w celu zwalczania wylesiania i globalnego ocieplenia.

dzień nauczyciela4.  Narodowy Dzień Nauczyciela – 16 styczeń [święto narodowe]
Szkoły mogą ustanowić ten dzień jako dzień wolny, zwłaszcza te pod nadzorem Urzędu Komisji Edukacji . Święto jest obchodzone od 1957 roku.
Najważniejsze aktywności tego dnia obejmują uroczystości religijne, ceremonię okazywania szacunku do nauczycieli i działania w celu wzmocnienia jedności wśród nauczycieli.
Ceremonia rozpoczyna się zazwyczaj od buddyjskiej modlitwy. Po tym, wybrana liczba studentów , zwykle przedstawiciele każdej klasy , przekazuje nauczycielom ofiary z kwiatów, świece i kije Joss umieszczone na Phan ( tradycyjnej tajskiej tacy ) . Jest to zazwyczaj poprzedzone przemową dyrektora szkoły oferującej wskazówki dla uczniów w ich karierze akademickiej.

5. Dzień Królewskich Sił Zbrojnych Tajlandii – 18 styczeń [święto narodowe]350px-Naresuanbattlelephnt
  Święto dla Upamiętnia króla Naresuan za zwycięski pojedynek na słoniu przeciwko birmańskiemu księciu Mingyi Swa, który wg badań odbył się w 1593 roku ( niektóre źródła podają rok 1592 ). Święto obchodzone od 2007 roku ( początkowo 25 stycznia ). Tego dnia w Bangkoku często organizowane wielkie parady wojskowe.

W niektórych latach w styczniu jest także obchodzony Chiński Nowy Rok, ale to święto opiszę w kolejnej części w której opiszę święta obchodzone w lutym. A kolejny odcinek tej serii już za tydzień i już teraz zapraszam.

About tucatravel

Mieszkamy w Tajlandii i pomagamy innym poznać ten wspaniały kraj. W ofercie posiadamy wycieczki lądowe jak i ekscytujące wycieczki naszymi łodziami. Prowadzimy także kursy nurkowania według standardów PADI. Dla każdego więc dobierzemy coś co go zainteresuje, a wystarczy tylko wysłać maila. www.tucatravel.pl tucatravel@gmail.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s